۴۰ درصد افراد بالای ۴۰ سال ایران پارگی تاندون دارند

عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: ۴۰ درصد افراد بالای ۴۰ سال ایران پارگی تاندون دارند که این مشکل را می‌توان با درمان‌های غیرجراحی و تقویت عضلات مداوا کرد.
به گزارش ایرنا، فریبرز عزیزی در کنفراس یک روزه انجمن ارتوپدی ایران افزود: مشکلات اسکلتی و عضلانی در ناحیه شانه شایع‌تر از دیگر قسمت‌های بدن است که با حمل بار سنگین، بروز می‌یابد.

وی اظهار داشت: دردهای شانه در افراد سالمند و کودکان بیش از سایر گروه‌های سنی شایع است. سالمندان به دلیل اینکه تمایل دارند کارهای شخصی را بدون کمک به دیگران، خود انجام دهند با برداشتن و جابه جایی وسایل دچار مشکلات شانه می‌شوند.

عزیزی ادامه داد: در کودکان نیز درد و در رفتگی شانه بسیار شایع است؛ زیرا امروزه کودکان ورزش‌های حرفه ای مانند والیبال، بسکتبال، میدانی و رزمی انجام می‌دهند که آسیب‌های شانه را تشدید می‌کند.

وی تصریح کرد: در حالی که این ورزش‌ها برای کودکان مناسب نیست و اگر می‌خواهند این ورزش‌ها را انجام دهند، باید نیم ساعت قبل ورزش، بدن خود را گرم کنند تا بدن فرصت بازتوانی داشته باشد.

عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران خاطرنشان کرد: اگر کودکان دچار درد شانه شدند، نباید این ورزش‌ها را ادامه دهند.

کمبود برخی از قطعات پروتزها
عزیزی با بیان اینکه شرایط اقتصادی امروز جامعه باعث کمبود برخی از قطعات پروتزها شده است، افزود: با توجه به اینکه تجهیزات ارتوپدی داخلی و خارجی است، برخی از این تجهیزات از داخل کشور تامین می‌شود و برخی نیز وارداتی بوده و تنوع شرکت‌ها کم شده است.

مراجعه به شکسته بند ممنوع
رامین زرگرباشی دبیر انجمن ارتوپدی اطفال ایران گفت: مراجعه اطفال به شکسته بندهای محلی از معضلات اساسی است که عوارض بسیار زیادی را برای کودکان در بزرگسالی ایجاد می‌کند.

وی افزود: برخی از اطفال دچار شکستگی‌های اطراف آرنج، ساعد و مچ دست می‌شوند که ممکن است به ظاهر این شکستگی‌ها ساده باشد، ولی همراه با آسیب‌های عروقی و عصبی است.

زرگرباشی تصریح کرد: متاسفانه در ایران مرکز ترومای اطفال نداریم و باید چنین مرکزی ایجاد شود تا اطفال هنگام شکستگی به مرکز تخصصی در این زمینه مراجعه کنند.

دخالت‌های غیرحرفه ای در امر پزشکی ممنوع
روشنک مردای عضو هیات مدیره انجمن ارتوپدی ایران نیز در این کنفرانس گفت: متاسفانه اطلاعات غلط و ناقص در خصوص درمان شکستگی‌ها و دردهای عضلانی و مفاصل به مردم ارائه می‌شود و برخی از افراد غیرحرفه ای در این امر دخالت می‌کنند.

وی اظهار داشت: تشخیص طبی و درمانی دردهای عضلانی و مفاصل باید زیر نظر پزشک انجام شود تا مردم دچار عوارض بدتر نشوند.

عضو هیات مدیره انجمن ارتوپدی ایران، با بیان اینکه امروز درد دست در زنان بسیار شایع است، اضافه کرد: استفاده زیاد از موبایل، کارهای خانه، بیماری‌های دیابت و روماتیسم امروزه درد دست را بسیار شایع کرده است و بی حسی و خواب رفتن از علایم آن بوده و باید با مراجعه به پزشک درمان شود.

منبع : hamshahrionline.ir