بازار مسکن به تکاپو افتاد

افزایش ۲۹ درصدی معاملات مسکن در تهران
 
آمارها و شاخص های بازار مسکن نشان از تکاپوی مردم برای خرید و شروع رونق بخش مسکن دارد. افزایش ۲۹ درصدی تعداد معاملات مسکن در تهران طی دیماه و افزایش حدودا ۱۰ درصدی قیمت اوراق حق تقدم خرید مسکن طی دو هفته گذشته، نمونه هایی از نشانه های رونق مسکن است. اوج گیری تمایل مردم به خرید مسکن در حالی است که قیمت مسکن، حداقل در تهران هنوز روند کاهشی دارد. آن گونه که بانک مرکزی گزارش داده متوسط قیمت مسکن در تهران طی دیماه نسبت به آذر ۲ درصد و نسبت به دیماه سال گذشته ۳ درصد کاهش یافته است.
آن گونه که بانک مرکزی در گزارش ماهانه خود از بازار مسکن اعلام کرده، طی دیماه بیش از ۱۶ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در تهران معامله شد. این در حالی است که طی آذرماه حدود ۱۲ هزار و ۶۰۰ و طی آبانماه فقط ۱۲ هزار معامله انجام شده بود. افزایش ۲۹ درصدی علاقه مردم به خرید و فروش مسکن -نسبت به آذرماه -در حالی است که آمارها نشان می‌دهد تعداد معاملات نسبت به دیماه سال گذشته نیز ۸٫۵ درصد رشد کرده است. بر اساس همین گزارش متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل حدود ۲ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳ درصدکاهش یافته است. این کاهش قیمت با توجه به رکود مسکن و اضافه عرضه منطقی است اما در صورت تداوم رشد معاملات طبیعتا پایدار نخواهد بود.
اما شاخص دیگری که نشان‌دهنده تکاپوی مردم برای استفاده از رکود قیمتی و خرید مسکن بوده، قیمت اوراق حق تقدم خرید مسکن ( تسه) است. کسانی که وقت یا میل کافی برای سپرده گذاری در صندوق های وام مسکن را ندارند با خرید این اوراق به سرعت می توانند وام مسکن دریافت کنند. به گزارش ایسنا قیمت اوراق حق تقدم خرید مسکن که حدود دو هفته قبل ۷۷ هزار تومان معامله می شد، طی یک روند صعودی سریع با افزایش تقاضا و رشد قیمت مواجه شد به گونه ای که در بعضی سررسیدها تا ۹۰ هزار تومان هم معامله گردید.
شما با داشتن هر برگ تسه می‌توانید ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت کنید. یعنی برای دریافت وام ۶۰ میلیونی مسکن، با قیمت های فعلی تسه (حدود ۸۵ هزار تومان) باید ۱۰ میلیون تومان صرف خرید اوراق حق تقدم نمایید.
منبع: khorasannews.com