خراسان رضوی پرفروش‌ترین استان در پاییزه کتاب

طرح «پاییزه کتاب» با قرار گرفتن استان‌های خراسان رضوی، تهران و خوزستان در رتبه‌های نخست و همچنین افزایش مشارکت کتابفروشان، خریداران و میزان فروش کتاب نسبت به طرح‌های مشابه پیشین، کارنامه قابل قبولی از خود برجای گذاشت.

 ایبنا در گزارشی از  طرح پاییزه کتاب نوشت: هدایت بخشی از بودجه‌های فرهنگی و یارانه مصرف‌کننده به سمت کتابفروشی‌ها، اتفاق بی‌سابقه‌ای بود که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت تدبیر و امید از هفته کتاب سال ۱۳۹۴ آغاز شد و اولین گام خود را با اجرای طرح «کتابفروشی به وسعت ایران» با اعتباری به مبلغ یکصد میلیون تومان برداشت؛ طی اجرای این طرح یک ماهه که با عضویت ۱۰۴ کتابفروشی فعال از سراسر کشور آغاز به‌کار کرد، بیش از ۱۵ هزار نفر توانستند با استفاده از یارانه اختصاص داده شده در قالب ارائه تخفیف ۲۰ درصدی، ۶۰۰ میلیون تومان کتاب خریداری کنند که این حرکت تا حدودی توانست کتابفروشان را نیز به خروج از رکود امیدوار کند.

استقبال کتابفروشان از یک‌سو و استقبال خریداران کتاب از سوی دیگر باعث شد تا موسسه خانه کتاب با حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشيدن هرچه بیشتر به بازار كتاب و ترويج كتابخوانی، این طرح را به بهانه‌ها و مناسبت‌های مختلف در طول سال اجرایی کند که این امر پس از برپایی جلسات مشورتی مدیرعامل این موسسه با معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منجر به ارائه طرح «عیدانه کتاب» شد.

بر این اساس، دومین گام از اجرای سیاست‌ جدید ارائه یارانه کتاب، با عنوان «عیدانه کتاب» و با شعار «امسال کتاب عیدی دهیم» با بودجه‌ای حدود یک میلیارد تومان از ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ با مشارکت ۳۲۷ کتابفروشی فعال از ۳۱ استان کشور اجرا شد سهمیه یارانه درنظر گرفته شده برای هر کتابفروشی از سقف یک میلیون تومان در طرح «کتابفروشی به وسعت ایران» به دو میلیون تومان در «عیدانه کتاب» افزایش یافت و سقف مبلغ خرید برای هر فرد یکصد هزار تومان درنظر گرفته شد که طی آن ۲۸۶ هزار و ۷۴۴ نسخه کتاب از سوی ۱۰۳ هزار و ۱۶۸ نفر خریداری شد.

سومین گام از ارائه یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها با طرح «تابستانه کتاب» با اعتباری بالغ بر دو میلیارد تومان و با شعار «فراغتی و کتابی»، در بازه زمانی یک ماهه از ۱۶ تیرماه تا ۱۵ مردادماه ۱۳۹۵ برگزار شد. در این طرح که با تمرکز بر حوزه کودک و نوجوان و ارائه تخفیف ۲۵ درصدی برای این آثار اجرا شد، ۵۱۸ کتابفروشی فعال در ۳۱ استان حضور داشتند که طی آن ۵۴۶ هزار و ۹۸ نسخه کتاب از سوی ۲۰۶ هزار و ۸۱۱ نفر خریداری شد.

اما چهارمین گام از اجرای این سیاست‌ها که با عنوان «پاییزه کتاب» و با شعار «ایران می‌خواند» از ۲۴ آبان کار خود را به مدت یک ماه آغاز کرده بود، در حالی به کار خود پایان داد که در میان طرح‌های مشابه، بهترین کارنامه را از خود به جا گذاشت و به این ترتیب پاییزی متفاوت را هم برای کتابفروشان، هم برای خریداران کتاب و هم برای سایر فعالان عرصه نشر رقم زد.

در طرح «پاییزه کتاب» ۶۲۴ کتابفروشی فعال از سراسر کشور مشارکت داشتند، در حالی‌که این میزان در طرح «کتابفروشی به وسعت ایران» ۱۰۴ کتابفروشی فعال، در طرح «عیدانه کتاب» ۳۲۷ کتابفروشی فعال و در طرح «تابستانه کتاب» ۵۱۸ کتابفروشی فعال رسیده بود که به این ترتیب «پاییزه کتاب» با بیشترین مشارکت از سوی کتابفروشان روبه‌رو بوده است.

همچنین «پاییزه کتاب» توانست بیشترین میزان مشارکت مردمی و فروش کتاب را نیز از آن خود کند؛ طی این طرح ۶۵۹ هزار و ۱۹ جلد کتاب از سوی ۲۰۹ هزار و ۳۱ نفر خریداری شد که این عدد نیز در مقایسه با طرح‌های پیشین، بیشترین میزان فروش و خریدار را ثیت کرده، به‌طوری‌که براساس آمار ارائه شده در سایت خانه کتاب، در «عیدانه کتاب» تعداد ۲۸۶ هزار و ۷۴۴ نسخه کتاب از سوی ۱۰۳ هزار و ۱۶۸ نفر و در «تابستانه کتاب» تعداد ۵۴۶ هزار و ۹۸ نسخه کتاب از سوی ۲۰۶ هزار و ۸۱۱ نفر خریداری شد.

اما رقابت کتابفروشان و در مرتبه دیگر، رقابت استان‌های مختلف در طرح «پاییزه کتاب»، نتایج قابل توجهی برجای گذاشت. در سه دوره پیشین برگزاری این طرح‌ها، همواره استان تهران با مشارکت تعداد بالایی از کتابفروشان، بی چون و چرا، برترین استان به لحاظ تعداد فروش کتاب شناخته و معرفی می‌شد، اما شاید مهم‌ترین اتفاق در طرح «پاییزه کتاب» کسب عنوان نخستِ تعداد خرید کتاب، توسط استان خراسان رضوی با ۱۱۵ هزار و ۷۶ جلد فروش بوده است.

نکته جالب‌تر این‌که استان خوزستان که در روزهای پایانی در رتبه سوم قرار داشت و رقابت شانه به شانه‌ای را با استان تهران تجربه می‌کرد، در روز آخر این طرح توانست با پیشی گرفتن از استان تهران، خود را به مقام دوم برساند و استان تهران را به رده سوم هدایت کند؛ اما در نهایت این استان تهران بود که در ساعات پایانی از آخرین روز اجرای «طرح پاییزه» توانست با اختلاف تنها ۲۰ جلد فروش بیشتر، جایگاه خود را در رتبه دوم تثبیت کند.

این رقابت در حالی‌که استان خراسان رضوی با ۵۹ کتابفروشی فعال با ۱۱۵ هزار و ۷۶ جلد، استان تهران با ۱۱۸ کتابفروشی فعال با ۹۶ هزار و ۱۷۸ جلد و استان خوزستان با ۱۹ کتابفروشی فعال ۹۶ هزار و ۱۵۸ جلد فروش داشته‌اند.

بدون شک این موضوع نشان‌دهنده عزم کتابفروشان استان‌های خراسان رضوی، تهران و خوزستان برای ارائه طرح‌های خلاقانه و جذب مخاطب، به منظور فروش بیشتر بوده است. البته ناگفته نماند که سابقه فرهنگی این دو استان و پیوند مردم آن با مقوله فرهنگ، سهم بسزایی در مراجعه مردم به کتابفروشی‌های این استان‌‌ها داشته است.

  • پرفروش‌ترین کتاب‌ها و کتابفروشی‌های طرح «پاییزه کتاب»

در این میان کتابفروشان استان‌های مختلف نیز کسب عنوان‌های برتر این طرح، رقابت نزدیکی با یکدیگر داشتند؛ به‌طوری‌که تا ساعات پایانی اجرای این طرح، جایگاه بالای جدول برترین‌ها، چند بار دستخوش تغییرات شد. اما در نهایت براساس آمارهای ارائه شده، کتابفروشی‌های «رشد» اهواز، فرازمند رشت «رشت»، «شهر کتاب» مشهد، «کتاب آبان» مشهد، «کتاب رشد» اهواز، «نمایشگاه کتاب کودک» تهران، «نمایشگاه و فروشگاه کتاب محام» اهواز، «کتابشهر» کرمانشاه، «شهر کتاب» ساری و «پردیس کتاب» مشهد پرفروش‌ترین کتابفروشی‌های طرح «پاییزه کتاب» معرفی شدند.

همچنین کتاب‌های «من پیش از تو»، «پس از تو» و «یک بعلاوه یک» از انتشارات آموت، «ملت عشق» از انتشارات ققنوس، «بیشعوری» از انتشارات تیسا، «جزء از کل» از انتشارات چشمه، «سادگی» از انتشارات افق، «بهترین شکل ممکن» از انتشارات چشمه، «فروتنی» از انتشارات افق و «هنر شفاف اندیشیدن» از انتشارات چشمه، ۱۰ کتاب پرفروش طرح «پاییزه کتاب» بوده‌اند.

منبع : hamshahrionline.ir