راه خوراکی ارزان و بدون درد برای درمان هموفیلی

بیماران مبتلا به عارضه هموفیلی اکنون مجبورند تزریق‌های دردناک دارو را هر چند روز یک بار برای زنده ماندن تحمل کنند

اما محققان بتازگی روشی را توسعه داده‌اند که احتمالا در آینده راهی ساده‌تر، ارزانتر و بدون تحمل درد خواهد بود.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از مدیکال‌پرس، محققان دانشگاه تگزارس در آستین امریکا، درمان بالقوه‌ای را در دستور کار قرار داده‌اند که روشی خوراکی برای بیماران مبتلا به هموفیلی محسوب می‌شود.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از مدیکال‌پرس، هموفیلی یک اختلال جدی خونریزی ژنیتک است و راهی که این دانشمندان پیشنهاد داده‌اند هنوز در مراحل اولیه است و باید مطالعات بالینی بیشتری را پشت سر بگذارد، با این حال این محققان گفته‌اند روش جدید راهی بالقوه درمان‌کننده، ارزان و بدون تحمل درد برای مبتلایان به این بیماری است.

بیش از ۴۰۰ هزار نفر در سراسر جهان به هموفیلی نوع A و B رنج می‌برند که هر دو از یک اختلال پروتئینی در خون ایجاد می‌شود. در بسیاری از نقاط جهان، درمان این بیماری با محدودیت‌های مالی، به کارگیری کارکنان بهداتشی آموزش‌دیده و خطر عوارض جانبی استفاده از تزریق دارو همراه است.

به گفته سارنا هوراوا، نویسنده اصلی تحقیق درباره درمان خوراکی هموفیلی، در روش جدید از یک کپسول ساخته شده با نانوذرات می‌توان استفاده کرد که حامل پروتئینی برای درمان هموفیلی B است. این نوع هموفیلی به دلیل عملکرد یک نوع پروتئین انعقادی از دست رفته یا معیوب به نام «فاکتور IX» ایجاد می‌شود.

این کپسول خوراکی تا زمان عرضه به بیماران باید از مراحل مطالعات و آزمایش‌های بالینی و تایید نهایی گذر کند.

منبع : hamshahrionline.ir