تماشا کنید/ تحلیل علائم حیاتی انسان از داخل سیستم گوارش به وسیله سنسور هوشمند

به تازگی خبری منتشر شده است که بر اساس آن، محققان دانشگاه MIT سنسور خیلی کوچکی را طراحی کرده اند که پزشکان به وسیله آن قادر خواهند بود علائم حیاتی انسان را از داخل دستگاه گوارش بررسی نمایند. در واقع این سنسور که یک میکروفون کوچک است توسط بیمار بلعیده می شود و با قرار گیری در سیستم گوارشی، بر اساس امواج صوتی که دریافت کرده شروع به اندازه گیری علائم حیاتی همچون ضربان قلب و میزان تنفس می کند و سپس نتیجه آن را به صورت بی سیم برای پزشک می فرستد.

البته شاید این سوال ایجاد شود که در حال حاضر پزشکان از دستگاه های مختلفی مانند گوشی پزشکی (استِتوسکوپ)، بعضی از علائم حیاتی را بررسی می کنند و نیازی به این دستگاه نیست اما مسئله ای که وجود دارد این است که معمولا برای استفاده از این ابزارها، نیاز است که وسیله به پوست بیمار تماس برقرار کند و لذا امکان اینکه به هر دلیلی شرایط استفاده از دستگاه مهیا نباشد وجود دارد، از جمله سوختگی گسترده بدن که کار پزشک را برای استفاده از دستگاه های متداول سخت می کند.

سنسور یاد شده، هنوز یک نمونه اولیه است، اما آزمایش آن بر روی خوک موفقیت آمیز بوده و احتمالا به زودی بر روی انسان هم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که با توسعه این سنسور می توان نظارت های جامع تری نسبت به وضعیت سلامتی افراد داشت و از جمله کاربرهای که احتملا در آینده برای آن وجود خواهد داشت، نظارت بر وضعیت جسمی نیروهای نظامی و ورزشکاران حرفه ای خواهد بود به طوری که افراد مسئول از علائم خستگی و یا کاهش میزان آب بدن آنها آگاه شوند.

منبع: ibyte.ir