بلوغ و فرصت اصلاح مشکل فکی

همه مشکلات مربوط به ناهنجاری های فک و دندان ها مثل همدیگر نبوده و فرصت های درمانی یکسانی برای اصلاح آنها در سنین مختلف وجود ندارد.

مشکلات ارتودنسی را می توان به دو گروه مشکلات فکی و مشکلات دندانی تقسیم کرد:

مشکلات دندانی

گروه اول مشکلاتی است که در آنها دندان ها به طور مرتب در کنار یکدیگر قرار نگرفته است و یا رابطه صحیحی با دندان های مقابل ندارد.

در این مشکلات فرد با شکل کلی صورت خود مشکلی ندارد و اگر لب ها را روی هم قرار دهد همه چیز طبیعی و زیبا به نظر می رسد.

با باز شدن دهان در هنگام صحبت کردن یا خندیدن ناهماهنگی مربوط به دندان ها کاملا آشکار می شود و ممکن است فرد سعی کند در هنگام لبخند دست های خود را روی دهان قرار دهد تا مشکلات دندانی آشکار نشود.

ریشه اصلی مشکلات دندانی عموما مربوط به اختلاف اندازه دندان ها با استخوان های فک بوده یا مراقبت های کافی مربوط به نگهداری از دندان های شیری به عمل نیامده است.

با از دست رفتن یا پوسیده شدن دندان های شیری فضای دندان های دائمی کم شده و امکان قرارگیری درست دندان ها در کنار یکدیگر از بین می رود.

این مشکلات دندانی در هر سنی قابل درمان است هر چند بهترین زمان برای شروع این درمان ها هنگامی است که آخرین دندان های شیری در حال افتادن است.

مشکلات فکی

گروه دوم مشکلاتی است که در آنها اشکالاتی در شکل کلی صورت وجود دارد و ممکن است مشکلات دندانی به آن اضافه شده یا نشده باشد.

در این مشکلات فرد معمولا از فرم کلی صورت خود راضی نیست و این حس را هم در حالت دهان باز (خنده و تکلم) و هم در حالت دهان بسته احساس می کند

این افراد با شکایت از این که فکم جلو یا عقب است به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنند. مشکلات فکی مثل بزرگ یا کوچک بودن فک بالا و فک پایین ناهنجاری های صورتی است که در آنها هماهنگی اندازه در بین اندازه فک بالا و فک پایین وجود ندارد.

هر چند ریشه اصلی این مشکل مربوط به زمینه های ارثی است لیکن عوامل محیطی هم در ایجاد آن نقش دارد که در مقاله مربوط به مشکل فکی میراث پدری یا مادری کاملا به آن پرداخته شد.

روش های درمان مشکلات فکی

درخصوص درمان مشکلات فکی تفاوت هایی وجود دارد. اگر شدت مشکل فکی در حد خفیف یا قابل قبول باشد امکان درمان ارتودنسی برای پوشاندن مشکلات اسکلتی و ردیف کردن دندان ها در هر سنی وجود دارد.

اما اگر مشکلات فکی شدیدی وجود داشته باشد روش درمان در کودکان و نوجوانان نسبت به افراد بزرگسال تفاوت قابل توجهی خواهد داشت.

در درمان مشکلات فکی در کودکان و نوجوانانی که هنوز بالغ نشده اند می توان از درمان های هدایت رشدی استفاده کرد.

این درمان ها از طریق تغییر دادن محیط رشد و با تحت کشش قرار دادن یا تحت فشار قرار دادن نواحی موردنظر باعث تحریک رشد یا مهار رشد استخوان های فک می شوند.

هر چند این درمان ها عموما با دستگاه های ارتودنسی متحرک انجام می شود ولی انواع ثابت آن هم در حال حاضر در ایران به کار گرفته می شود.

این دستگاه ها قابلیت گذاشتن و برداشتن توسط بیمار را دارد و برای اثربخشی نیاز به استفاده حداقل ۱۶ ساعته در شبانه روز دارد.

خبر خوب این که با همکاری مناسب بیمار برای حدود سه ماه امکان کاهش ساعات استفاده فراهم می شود.

هر چند استفاده از این وسایل در ابتدا سخت به نظر می رسد ولی کمک بسیار زیادی به بیمار کرده و خطر درمان جراحی فک در آینده را از بین می برد.

اگر مشکلات فکی طی دوران رشد درمان نشود و شدت آن متوسط یا شدید باشد اصلاح کامل این مشکلات بعد از بلوغ نیاز به درمان ارتودنسی و جراحی فک خواهد داشت.

در افرادی که فرصت اصلاح رشد از دست رفته باشد درمان های مرتبط معمولا از سنین ۱۷ یا ۱۸ سالگی شروع می شود.

در ابتدا هماهنگی لازم بین متخصص ارتودنسی و متخصص جراحی فک انجام می شود و سپس بیمار برای آماده سازی تحت درمان ارتودنسی قبل از جراحی قرار می گیرد که ممکن است از شش ماه تا دو سال طول بکشد.

با آماده شدن بیمار برای درمان جراحی فک، فرد به متخصص جراحی فک و صورت ارجاع داده می شود.

پس از انجام جراحی فک، بیمار مجددا برای تکمیل درمان ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند که در این مرحله هم نیاز به درمان حدود شش ماهه خواهد داشت و در نهایت درمان به اتمام خواهد رسید

پیشگیری از درمان های پیچیده

با توجه به پیچیدگی های مشکلات ارتودنسی، ارزیابی کودکان در سن هفت یا هشت سالگی توسط متخصص ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی در تشخیص اولیه، پیشگیری و مداخله به موقع برای رفع ناهنجاری دارد.

با توجه به تفاوت های فردی در رشد و متنوع بودن ناهنجاری ها، توصیه درمانی مناسب پس از معاینه ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی امکان پذیر خواهد بود.

منبع : www.tebyan-zn.ir