۱۰ حقیقت شرکت اینتل که باید از آنها آگاه باشید

در عصر حاضر کامپیوترها به یک بخش ضروری از جهان ما تبدیل شده اند. فکر کنید که فردا تمام کامپیوترهای سراسر دنیا متوقف شوند، چه رخ خواهد داد؟ مطمئنا با این اتفاق نظم جامعه و اقتصاد و … فرو خواهد پاشید.

تمامی این اتفاقات با توسعه مدارهای مجتمع اتفاق افتاده است. آن نیمه تراشه های کوچک به کامپیوترهای ساخته شده اجازه می دهند تا برای موارد شخصی مورد استفاده قرار گیرند.

شرکت بزرگ اینتل در خط مقدم تولید تراشه ها ۴۵ سال حضور مداوم داشته است. از زمان تاسیس، این شرکت کمک بسیار زیادی برای تولید ماشین های بسیار قدرتمندی کرده است که ما از آنها برای کاربردهای شخصی استفاده می کنیم.

امروزه تمامی کامپیوتر های موجود در جهان از قطعات این ابر شرکت تولید می شوند و اینتل توانسته خود را به یکی از موفق ترین، قدرتمند ترین و قابل رویت ترین شرکت های موجود در جهان تبدیل کند.

در زیر ۱۰ حقیقت مورد توجه در مورد این شرکت ذکر شده است.

۱۰- شروع:

10

اینتل کار خود را در سال ۱۹۶۸ آغاز کرد. زمانی که فیزیکدان “رابرت نویس” و مهندس مواد شیمیایی “گوردن مور” تصمیم گرفتند شرکت خود را راه اندازی کنند. بعد از آن این دو با یکدیگر برای Shockley Semiconductor Laboratory شروع به کار کردند.

نویس به همراه جک کیلبی مدار یکپارچه ای را ساخت. در ابتدا آنها قصد داشتند تا نام این شرکت را Moore Noyce بنامند ولی زمانی که آنها قصد تصمیم گیری داشتند متوجه صدایی شبیه به more noise شدند.

۹- نام جدید:

9

نام جدید شرکت از ترکیب دو عنوان مدار یکپارچه (INTegrated circuits) و الکترونیک (ELectronics) به وجود آمده است. بدینگونه نام INTEL به وجود آمد و بعد از آن این نام به عنوان یک نام تجاری در سراسر جهان شناخته شد. یک هتل زنجیره ای با همین نام وجود داشت و آنان مجبور شدند تا ۱۵۰۰۰ دلار هزینه پرداخت کنند تا بتوانند از این نام استفاده کنند.

۸- Intel Inside:

8

Intel Inside برند یک کمپین می باشد که در سال ۱۹۹۱ راه اندازی شده و به محبوب تر شدن اینتل در جهان کمک کرد. در سال ۲۰۰۹ نام اینتل، بیست و سومین برند تجاری قدرتمند در جهان نامیده شد.

۷- اتاقک:

7

اینتل نخستین شرکتی بود که از اتاقک ها برای ساخت دفاتر خود استفاده کرد. مدیر عامل حال حاضر اینتل از این اتاقک ها پشتیبانی کرد و از آنها در فضای داخلی دفاتر برای دفاتر شخصی استفاده کرد.

۶- موزه اینتل:

6

اینتل یک موزه برای خود دارد که در آن محصولات مصنوعی مختلف، حقایق جالب در مورد شرکت و همچنین ۴۰ سال تاریخ شرکت قرار دارد. این موزه در سال بیش از ۸۰ هزار بازدید کننده را به خود اختصاص می دهد.

۵- مربی شخصی استیو جابز:

5

رابرت نویس همواره اشتیاق فراوانی برای کمک به جوانانی که وارد عرصه تکنولوژی می شدند داشت و تعداد زیادی از افرادی را که وی مربی آنان بوده است به موفقیت های بزرگی در حوزه کسب و کار دست یافته اند. در میان این افراد مرد بزرگ اپل “استیو جابز” به چشم می خورد. این اتفاق باعث اتصال جالبی میان این دو شرکت پیشرو در صنعت IT شده است.

۴- اتاق تمیز:

4

اینتل یک اتاق تمیز خاص برای نگه داری تراشه های خود ساخته است. این اتاق بسیار پاک تر از یک بیمارستان می باشد که حتی ذرات گرد و غبار هم اجازه ورود به آن را ندارند. کارمندان برای ورود به این اتاق باید لباس های مخصوصی را بر تن کنند تا بتوانند در آنجا شروع به کار کنند. هوای موجود در این اتاق از ذرات با قطر کوچکتر از ۰٫۵ میکرون تشکیل شده است. برای درک راحتتر این موضوع بهتر است بدانید که قطر موی سر انسان حدود ۱۰۰ میکرون ضخامت دارد.

۳- جمع آوری:

3

در طول این سالها اینتل بر روی جذب کردن شرکت های مختلف کار کرده است. این شرکت در سال ۱۹۹۱ بر روی ۱۰۰۰ شرکت موجود در جهان با رقم بیش از ۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد. در سال ۱۹۷۲ اینتل شرکت Micromax را برای ورود به بازار ساعت های دیجیتال به تصاحب خود در آورد. همچنین آنها به تازگی شرکت McAfee را نیز مالک شدند.

این شرکت به این حوزه ها قانع نبوده و شرکت هایی را در زمینه هایی از قبیل سیستم های امنیتی خودرو و حفاظت از خدمات رسانی محتواهای دیجیتال را نیز به تصاحب خود در آورده است.

۲- امور مالی:

2

درآمد این شرکت در اولین سال کاری خود حدود ۲۶۷۲ دلار برآورد شده است. در سال ۱۹۷۱ درآمد این شرکت ۶٫۸ میلیون به همراه ارزش هر سهم ۲۳٫۵۰ دلار عمومی شد. امروزه ارزش آن به ۵۴ میلیاد دلار رسیده است.

بنا بر گزارشات اعلام شده در سال ۲۰۱۰ این شرکت مبلغ ۶٫۶ میلیارد دلار را بر روی تحقیق و توسعه هزینه کرده است.

در حال حاضر ۸۰ هزار نفر در این شرکت مشغول به کار می باشند.

۱- تراشه ها:

1

اولن موفقیت اینتل در سال ۱۹۷۱ و در تولید ریزپردازنده ۴۰۰۴ خود بوده است. این ریزپردازنده شامل ۲۳۰۰ ترانزیستور و یک CPU چهار بیتی بود. ده سال بعد ۸۰۰۸ CPU با ۲۹ هزار ترانزیستور به بازار عرضه شد که در کامپیوترهای IBM مورد استفاده قرار می گرفت. این اولین باری بود که IBM از یک فروشنده خارجی استفاده می کرد و این مشارکت باعث تغییر در دنیای کامپیوتر و رایانه ها شد. ترانزیستور های موجود در پردازنده Core2duo صد هزار برابر بیشتر از ترانزیستورهای موجود در پردازنده ۴۰۰۴ اینتل می باشد.

منبع: Ibyte.ir