پای روباتیکی که با ذهن کنترل می‌شود

یک شرکت ژاپنی، نوعی پای روباتیک ابداع کرده است که با قدرت ذهن کنترل می‌شود و به افراد بیمار کمک می‌کند بدون نیاز به کمک راه بروند.
احتمال دارد وجود “سایبورگ‌ها” (موجودی با هر دو اجزای ارگانیک و مکانیکی) در زندگی واقعی ممکن شود.

اخیرا یک شرکت روباتیک ژاپنی، تاییدیه “سازمان غذا و داروی آمریکا” (FDA)را برای وارد کردن پوشش رباتیک آینده خود موسوم به “هال” (HAL)به آمریکا دریافت کرد.
شرکت “سایبردین” (Cyberdyne)، نزدیک به یک دهه در حال گسترش “پای کمکی هیبریدی” (HAL) بوده اما اکنون، توانسته است این فناوری را به ایالات متحده وارد کند.
این پوشش روباتیک، اطراف کمر و پاها، قرار می‌گیرد تا به افرادی که خودشان قادر به راه رفتن نیستند، مانند افراد مبتلا به آسیب نخاعی، کمک کند.

نکته جالب این است که HAL با استفده از ذهن کنترل می‌شود. این ماشین قادر است سیگنال‌های بیو‌الکتریکی یا جریان الکتریکی فرستاده شده توسط بافت‌ها، اندام‌ها یا سیستم‌های سلول را دریافت کند. حسگرهای HAL، به پاهای فرد متصل می‌شوند و سپس، سیگنال‌هایی که مغز به عضلات می‌فرستد، تشخیص می‌دهند. این فرآیند، اسکلت بیرونی رباتیک را برای شروع راه رفتن، به کار می‌اندازد.
این پوشش رباتیک، به فرد کمک می‌کند بدون نیاز به کمک دیگران راه برود، بایستد و بنشیند.
همچنین این ماشین، یک کنترل از راه دور داخلی با یک رابط ساده دارد که امکان شروع، توقف و تنظیم آن را برای فرد فراهم می‌کند.
هدف از ابداع این ماشین، دادن احساس سرزندگی ناشی از حرکت دادن مستقل پاها به افرادی است که از آن استفاده می‌کنند.

منبع : isna.ir