روایت مشایخی، مریلا زارعی و حاتمی‌کیا در نکوداشت پرویز پرستویی

آیین نکوداشت چهار دهه فعالیت هنری پرویز پرستویی روز گذشته با حضور شماری از مدیران فرهنگی و هنرمندان سینما و تلویزیون برگزار و در حاشیه این  آیین از جمشید مشایخی و ابراهیم حاتمی کیا  نیزتجلیل شد. به گزارش فارس در این مراسم ابراهیم حاتمی‌کیا، مریلا زارعی، فریدون جیرانی، مازیار میری، منوچهر محمدی، غلامرضا موسوی، محمدمهدی عسگرپور، الهام حمیدی، جلال دهقانی اشکذری، آهو خردمند، محسن علی اکبری، محمد حاتمی، حبیب احمدزاده، احسان محمدحسنی، پژمان لشکری پور، محمدصادق آذین، محسن مومنی شریف و … حضور داشتند.
پرستویی معلم من است
جمشید مشایخی در این مراسم گفت: سابقه بازیگری من از پرویز پرستویی بیشتر است ولی امروز به مرحله‌ای رسیده  است که او را معلم خود می‌دانم. پرویز پرستویی رک گو ،پاک ،شریف و بهترین بازیگر است ولی مجیزگو نیست. او و فاطمه معتمدآریا امروز دو معلم من هستند.
هنگام همکاری با پرستویی در حال شنا در عالم هنر هستم
ابراهیم حاتمی کیا نیز  با اشاره به این که  پرستویی در جامعه حضوری تأثیرگذار دارد  تصریح کرد: پرستویی به تعبیر من ستاره بزرگ سینمای ایران است. وی افزود:اگر در سینمای ایران بخواهیم بازیگری را تعریف کنیم، به افرادی برخورد می‌کنیم که به مرتبه ستاره می‌رسند و از لنز شیشه‌ای دوربین عبور می‌کنند و دیگر به جایی می‌رسند که لنز دوربین را احساس نمی‌کنند و به راحتی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنند. اما افرادی فراتر از این جملات می‌روند و به تعبیری سوپراستار می‌شوند. یعنی برای مردم خاطراتی می‌سازند که نمی‌شود این خاطره‌ها را از اذهان مخاطب پاک کرد . در مرتبه‌ای قرار می‌گیرند که وقتی با فردی مواجه می‌شوند مدام این جمله را می‌شنوند که من کودکی ام را با شما گذراندم. حاتمی کیا اظهار کرد: وقتی با پرستویی همکاری می‌کنم در حقیقت در حال شنا در عالم هنر هستم و اصلاً‌ حضور ایشان را در کنارم حس نمی‌کنم اما زمانی که در کنارم حضور ندارند، بسیار زیاد متوجه  نبودشان می‌شوم .در فیلم «چ» همین حس را داشتم و دست و پایم را گم کرده بودم .جایگاهی که پرویز پرستویی در آن قرار دارد جایگاه والایی است و معتقدم می‌‌بایست پیشتر از این‌ها از ایشان تقدیر  و درباره شان صحبت می‌شد.
هنوز در پرستویی موج ایجاد می‌شود
مریلا زارعی  نیز در این آیین تصریح کرد: ۴ دهه فعالیت استاد پرویز پرستویی  وورود در دل مردم شوخی نیست و جایگاه و ارزش ایشان بسیار بالاتر از برگزاری این بزرگداشت‌ها است.وی افزود: هنرمندان جزو میراث فرهنگی ما به شمار می‌روند و همان طور که موظف به نگهداری از میراث فرهنگی مان هستیم در مورد هنرمندان نیز می‌بایست احترام آنها را نگه داریم و دل شان را نشکنیم. اخیرا‌ً جمله‌ای را بارها شنیده‌ام مبنی بر این که سینمای ما آن قدر جدی نیست مگر ما نان مردم را تأمین می‌کنیم؟ اما من در جواب این جمله باید بگویم که سینمای ما کاملاً جدی است. الان فردی که در این جایگاه درباره پرستویی صحبت می‌کند سال‌ها پیش دیوارهای اتاقش با عکس و پوسترهایی از مدونا، مدرن‌‌تاکینگ و … کاغذ شده بود اماپس از تماشای فیلم« آژانس شیشه‌ای» وقتی پا به اتاق خود گذاشت تمامی این پوسترها و عکس‌ها را از دیوارهای اتاقش جدا کرد. می‌خواهم بگویم سینما در این حد مهم است که در شرایطی حتی تفکرات افراد را تغییر خواهد داد.وی خطاب به پرستویی افزود: آقای پرستویی جایگاه شما بسیار بالاتر از حرف‌هایی است که شنیدید. من با اغلب بازیگران سینمای ایران همکاری کردم اما عشق و علاقه‌ای که در شما دیدم با تمامی آنها تفاوت داشت، غیر از مرحوم شکیبایی که میدان مغناطیسی از جاذبه دورشان را احاطه کرده بود.زارعی با اشاره به خاطره‌ای گفت: سال‌ها پیش در صحبت با یکی از همکارانم معترض   بودم که چرا با کوچک‌ترین اتفاق اشکم سرازیر می‌شود، ایشان در پاسخ مثالی زدند و گفتند تا به حال شده برکه‌ای زلال روبه‌رویت باشد و سنگی را در آن بیندازی‌؟ گفتم، بله، با انداختن سنگ در برکه موجی ایجاد شده است. ایشان گفت پس خدا را از این بابت شکر کن که هنوز هم با دیدن برخی اتفاقات اشکت سرازیر می‌‌شود و بترس از زمانی که شبیه یک باتلاق شوی و به سختی بتوانی اشک بریزی. پرویز پرستویی هم با احساس است و هنوز هم در او موج ایجاد می‌شود.
پرستویی در پشت صحنه بهتر از روی صحنه است
محسن مومنی شریف نیز در سخنانی گفت: پرستویی در پشت صحنه بسیار بهتر از روی صحنه است. بسیار فداکار و هنرمند و در پشت صحنه بسیار بی‌حاشیه می‌باشد و به جامعه احساس تعهد می‌کند، وقتی جایی زلزله‌ای اتفاق افتاد، ایشان حضور داشت و کمک کرد و به مردم روحیه داد. ایشان برای مردم ما بسیار محبوب هستند و این محبوبیت برای مردم و سینمای ما ثروت است و امیدوارم این ثروت را به هدر ندهیم.

منبع : khorasannews.com